Motto :
“Podążaj za swoim marzeniem”
Znów w Bolesławcu rozszumiało się morze, pachnie świeżą morską bryzą … Przesada? Nie, oto garść faktów w ogromnym streszczeniu.
Tygodnik Marynarki Wojennej “Bandera” jeszcze raz powraca do niecodziennego wydarzenia na pokładzie ORP “Błyskawica” /Nr 26/, szczegółowo opisując fakty w kontekście wychowania morskiego bolesławieckiej młodzieży. Z artykułu emanuje sympatia i uznanie dla długoletniej konsekwencji w ukierunkowanym na sprawy morza dorobku dolnośląskiej szkoły. To dla ludzi morza pozostaje zaskakującym faktem.
W przeddzień rozpoczęcia roku szkolnego syn naszego mecenasa Teofila Grydyka, Robert, przywozi do szkoły piękną metaloplastykę ze statku m/s “Antoni Garnuszewski”, który pływał na wodach wokół Antarktydy dowożąc aprowizację i sprzęt polskim naukowcom - polarnikom. Wspaniały dar do Muzeum Antarktydy.
= Zapowiada wizytę mgr Ryszard Kulczewski, asystent dyrektora PLO w Gdyni, który spędza wczasy w Szczawnie Zdroju i wracając na Wybrzeże zatrzyma się w Bolesławcu.
= Wzruszające pozdrowienia otrzymujemy od naszej absolwentki Ani Chormańskiej, która “/.../ tęskni za swoją kochaną szkołą i klasą, w której przeżyła tyle pięknych chwil”.
= Lekarz okrętowy Zygmunt Tanaś przysyła pozdrowienia i życzenia z dalekiej Australii na pięknej pocztówce z kangurem i słynną operą w Sydnej.
= Nie zapomina o szkole załoga m/s ‘Generał Fr. Kleeberg”, chociaż znajduje się na antypodach, tysiące mil od Europy. To miłe i szczere pozdrowienia i życzenia. “Wilki morskie” mają dla nas otwarte serca.
10 września 1989
50 rocznica tragedii Września ‘39. Korzystamy z zaproszenia Miejskiego Koła ZBoWiD i prezentujemy wzruszającą składankę wierszy i piosenek nawiązujących do tamtych lat i wydarzeń.
11 września
Uczennica Anita Filipiak z klasy VIII zostaje wybrana nową przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego. Prowadzi swój pierwszy uroczysty apel na zewnątrz szkoły pod wielką galą banderową, z pocztami sztandarowymi i wartami honorowymi pod pomnikami żołnierskiej chwały.
Hol szkolny przekształcił się w kolejne muzeum narodowych dziejów dzięki wielkiej ekspozycji historycznych już fotografii związanych z gen. Franciszkiem Kleebergiem i jego żołnierzami.
15 września
Druga część III Sejmiku Morskiego, którego bohaterem był Kapitan Ż. W. Tadeusz Kalicki, od niedawna na wniosek szkolnej społeczności Kawaler Orderu Uśmiechu, którego imię nosi muzealna Sala Indonezyjska.
Mądry, autentyczny przyjaciel młodzieży, człowiek wielkiego formatu i wielkich zasług dla szkoły. Przywiózł nam do zbiorów Muzeum Antarktydy bogatą kolekcję okolicznościowych kopert ze znaczkami upamiętniającymi pobyt polskich wypraw polarnych badających tę lodową krainę wiecznej zmarzliny.
Wrocławska “Gazeta Robotnicza” z datą 30 września - 1 października 1989 podaje szczegółowy opis spotkania i uroczystości.
30 września, sobota.
W szkole przebywa Konsul ZSRR Jurij Aleksiejew, przekazując fotografie z dedykacją odręczną Prezydenta Michaiła Gorbaczowa. Zarejestrowaliśmy na taśmie magnetofonowej wystąpienie gościa w języku polskim, cytujemy fragment :
- “To fantastyczna szkoła, takiej nie widziałem ani w Związku Radzieckim, ani w wielu innych krajach, w których pracowałem. Tylu kwiatów nie dostałem w swoim życiu.”
Cytuję jeszcze tekst dedykacji Prezydenta ZSRR :
“Drodzy Przyjaciele!
Dziękujemy Wam za serdeczne życzenia. Przyjmijcie ode mnie słowa wdzięczności za Wasz wkład w najcenniejsze osiągnięcie naszych narodów - radziecko-polską przyjaźń”.
3. VIII. 1989
M. Gorbaczow
Odręczny wpis z autografem zdobi wielkogabarytową kolorową fotografię ze spotkania w Polsce radzieckiego przywódcy z generałem Wojciechem Jaruzelskim.
W uroczystości brała udział delegacja radzieckiej szkoły ze Strachowa.
Wrzesień 1989
Uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. Dużo serca wkładamy w przygotowanie tego ważnego dla małych dzieci wydarzenia, toteż zawsze wypada imponująco. Tak było i tym razem.
PS. Do ważnego wydarzenia jakim było spotkanie z konsulem ZSRR nie dopisałem istotnego faktu odsłonięcia przez gościa tablicy pamiątkowej z okazji XXV - lecia pracy pedagogicznej szkoły.
12 października
Dzień Wojska Polskiego - święto spędzamy w szkole i koszarach miejscowej Jednostki Wojskowej, która zaprosiła m.in. weteranów - kombatantów wojennych z Jeleniej Góry. Ci z kolei wrócili do nas zwiedzać szkolne muzea. Korzystając z okazji - poprosiliśmy wyjątkowo nam przyjaznego przewodniczącego Koła ZBoWiD przy Zakładach Chemicznych “Wizów” o odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Izbie Pamięci. Chor. rez. Franciszek Zieliński nie odmówił. Szkoła wzbogaciła się o jeszcze jeden symboliczny patriotyczny akcent. Optymistycznie zakładałem, że to co wykute w kamieniu - nie ulega zniszczeniu. Po latach okazało się to twierdzeniem fałszywym wobec ludzkiej złej woli i zwyczajnej głupoty.
Październik 1989
Siedzieliśmy już spakowani na walizkach, ale jednak rezygnujemy z podróży nad Morze Kaspiskie - do szkoły w Eliście. Nie pozwala na to skomplikowana sytuacja polityczna i gospodarcza kraju i wielorakie zawirowania w kręgach władzy i opozycji.
Szkoda, to wielka i niepowetowana strata w zakresie edukacji internacjonalistycznej. Głos tysiąca dzieci nie ma żadnego znaczenia?
15 października
Otrzymujemy niespodziewane zaproszenie z Konsulatu Generalnego NRD we Wrocławiu na koktail z okazji 40 rocznicy powstania Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Skorzystamy z okazji do wizyty w limitowanej grupie 15 osób /w tym 3 nauczycielki-germanistki/.
15 października
To, co najpiękniejsze w pracy nauczycielskiej : życzenia od absolwentów szkoły, naszych kochanych wychowanków. Któryś raz z rzędu pamięta o Dniu Edukacji Narodowej Ania Chormańska i wielu innych uczniów. Wbrew pozorom - to ważny wycinek życia oparty o pamięć przeszłości, własną biografię, prawo do nostalgii …
19 nauczycielek wyróżniam nagrodami pieniężnymi dyrektora szkoły /szkoda, że nie wszystkie, bo na to w pełni zasługują .../, Anna Jędryczka otrzymuje Złoty Krzyż Zasługi. Minął kolejny świąteczny dzień z odrobiną ciepłych doznań i wzruszeń.
16 października
Zajmujemy VII lokatę w woj. Jeleniogórskim we współzawodnictwie sportowym szkół podstawowych. Nie zaspokaja to naszych ambicji, ale “odkujemy się” za rok.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz