piątek, 9 maja 2014

Lata osiemdziesiąte - rok 1989

Nowy Rok 1989
Nowe wyzwania, obawy i oczekiwania.
Cech Rzemiosł Różnych zafundował dla uczniów dwóch klas I bilety na spektakl teatralny w BOK . Okazja do przeżyć kulturalno - estetycznych, świetny pomysł.
= Z inicjatywy nauczycielki Heleny Kowalskiej wychowankowie pasjonowali się konkursem wiedzy o mitach. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Komitet Rodzicielski. Było sporo emocji i świetnej zabawy.
= Uczennica Anita Filipiak wywalczyła awans na wojewódzki szczebel eliminacji konkursu recytatorskiego w Jeleniej Górze.
= Zapisujemy na swoim koncie obfitą korespondencję ze szkołą w Eliście /ZSRR/. Czy zobaczymy w czasie wyjazdu nad Morze Kaspijskie kwitnący step nad Wołgą?
= Sukces uczennicy Renaty Michalskiej w konkursie plastycznym. Jej praca malarska powędrowała do Indii /konkurs Shankara ‘89/. To w dużej mierze zasługa nauczycielki plastyki Reginy Kasprzyckiej, która pracuje z prawdziwą pasją i oddaniem, identyfikując się z zawodem i misją twórczą - bez reszty.
= Zaprzyjaźniony rzemieślnik z firmy B. Kwiatkowskiego bezpłatnie wymalował fragment korytarza na ekspozycję najnowszych dziejów Polski /konkurs redakcji “Żołnierza Polskiego”/.

19 stycznia 1989

Dar Marynarki Wojennej RP : piękne drewniane kasety z wojskowymi odznakami, proporczyki i list gratulacyjny od Dowódcy Marynarki Wojennej Kontradmirała Piotra Kołodziejczyka. Absolutne zaskoczenie.

Rewanżujemy się medalem PiP i skromną kaszubską chustą, ale już myślimy o dalszym ciągu egzotycznej morskiej przygody. To nowa, piękna karta historii Tysiąclatki i trzeba ją zapisać złotymi zgłoskami.

19 stycznia 1989

Zaproszenie do Strachowa /szkoła nr 172/ z grupą sportowców w dyscyplinach koszykówki i piłki siatkowej. Przegrywamy, ale w radzieckiej szkole walczyli o prymat starsi koledzy i koleżanki /klasy VIII - X/, a my jesteśmy szkołą 8-letnią. Ale wspólna zabawa i poczęstunek wszystkim przypadły do gustu.

20 stycznia 1989

“Szkoła morzem pachnąca” - to tytuł artykułu we wrocławskim “Słowie Polskim” z datą 20 stycznia. Kolejny przyczynek sławiący nasze dokonania. To nasz wygrany los na loterii,kiedy postawiliśmy żetony na barwy nowoczesności i innowacyjności w pedagogicznej szarzyźnie. Opłaciło się stokrotnie. 
= Mój artykuł we wrocławskiej “Gazecie Robotniczej” pt. “Przejdą szlak bojowy polskiego batalionu”. Bolesławieccy weterani lat wojny, uczestnicy walk partyzanckich w Jugosławii przeciw niemieckim okupantom wrócą do bojowych wydarzeń wraz z bośniackimi, chorwackimi i serbskimi towarzyszami broni w czasie wakacyjnej eskapady na południe Europy. Do Izby Pamięci trafią kolejne cenne trofea.
= Nauczycielka historii mgr Helena Tarnowska zorganizowała zbiórkę książek dla Polonii na Litwie. Na wschód powędrowały 4 duże paczki dzieł głównie rodzimych pisarzy.Apel rodaków nie pozostał więc bez echa.
= Pozdrowienia z Australii otrzymaliśmy dzięki kontaktom naszych marynarzy, którzy opowiadali tubylcom o pedagogicznych doświadczeniach i eksperymentach naszej szkoły. Wzbudziło to zainteresowanie nawet na antypodach. Pozostaje chyba skolonizować tę wielką wyspę wzorem Anglików. To oczywiście żart, ale list nas zaskoczył. Historia bez precedensu …

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz