wtorek, 18 marca 2014

KRONIKA - ciąg dalszy - wiosna 1977

23 lutego 1977.
Podpisanie umowy o współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury w Bolesławcu.
Przygotowaliśmy bogaty ceremoniał z częścią artystyczną, ozdobne dokumenty, wymianę upominków. Sala ‘Białych Orłów”, miejsce spotkania, imponuje swoją urodą i patriotyczną symboliką. Podpis pod symbolicznym aktem podpisuję wraz z Dyrektorką MDK Wandą Patorą i przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego. Młodzi muszą być świadomi partnerstwa i współodpowiedzialności za losy swojej szkoły. Traktujemy ich z całą powagą, a oni aktywnie pracują na swój autorytet.

Wycieczka do Karpacza klas VIII pod opieką wychowawczyń Marii Mazur i Heleny Tarnowskiej. Korzystamy z bezpłatnego autokaru miejscowej Jednostki Wojskowej

Telewizja i prasa podają kilka drobniejszych informacji z życia szkoły. Nie przestajemy być ośrodkiem zainteresowania, ale też i wydarzenia mają charakter jeśli nie odkrywczy, to przynajmniej interesujący. Nierzadko  inspiruje je ...szczęśliwy przypadek, chociaż idea pracy wychowawczej pozostaje stabilna, constans.

26 lutego 1977.
Nadszedł długo oczekiwany dzień - wielkie święto wręczenia  ‘Orderów Uśmiechu’, pierwsza taka impreza w historii miasta i szkoły. Pisałem o tym w lokalnej prasie jako korespondent wrocławskiej “Gazety Robotniczej”, ale wykorzystam - jako bardziej obiektywny - skan publikacji w “Kurierze Polskim”.
Ograniczam się zatem do zacytowania oryginalnych wpisów członków warszawskiego
jury do szkolnej kroniki “Ósemki”:
Wanda Chotomska, piarka i dziennikarka
“Pełna uznania dla szkoły, która, jak zauważyłam, już wprowadziła do planu nauczania
tak ważny przedmiot, jak    t a b l i c z k a    m n o ż e n i a    u ś m i e  c h ó w   i z podziękowaniem za wspaniale zorganizowane spotkanie autorskie i ciepłą gościnę.
“PS. Do “tabliczki mnożenia uśmiechów” chcę dodać tylko jeszcze jedno działanie - dzielenie uśmiechów.
Cezary Leżeński,
Red. Naczelny “Kuriera Polskiego”
Przewodniczący Jury “Orderu Uśmiechu
Pod tym wpisem swoje autografy solidarnie złożyli wszyscy nowi Kawalerowie Orderu Uśmiechu i redaktorka I Programu Telewizji Polskiej Wiesława Krajewska, która przygotowała specjalny reportaż o niecodziennym wydarzeniu.

27 lutego’
Uczennica Aleksandra Ziubrak zostaje laureatką Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego w Jeleniej Górze.

7 marca 1977.
Ceremonialne podpisanie umowy patronackiej szkoły z “Vitrocerminem”. Tym razem
uroczystość odbyła się w siedzibie Zjednoczenia. Zyskujemy na początek współpracy kamionkowe zestawy ceramiki do szkolnej stołówki. Estetyczne naczynia budzą zachwytdzieci. Powoli europeizujemy się, a to bardzo cieszy.
Dwa dni wcześniej odwiedziła nas Zofia Florczak, pracownik naukowy Instytutu Badań Literackich w Warszawie, pozostawiając przepiękny zapis :
“Być w takiej szkole jak ta w Bolesławcu - to wielka radość, radość czysta, wzruszająca”.
Gospodarzem spotkania była klasa “morska” VII b, a gość to dobra znajoma dra
Bronisława Miazgowskiego, który opisał swoje wrażenia z pobytu w Bolesławcu i zachęcił do odwiedzenia gościnnej Tysiąclatki. Pani Zofia interesowała się wszystkim: zwiedziła Izbę Pamięci, Muzeum Górnicze, galerię sztuki, Muzeum Morskie /tu spotkała się z młodzieżą i
nauczycielami oraz obejrzała program artystyczny/, zwiedzała też z uczniami miasto, zaproszona na podwieczorek i obiad. Następnego dnia wyjechała z młodzieżą i opiekunką klasy Danutą Molenda do Cieplic. Długo utrzymywała więź korespondencyjną ze swoimi młodymi, ciekawymi świata wielbicielami.

Korespondencja ze szkoły w Rychtalu, obfita wymiana myśli i doświadczeń w nauczycielskiej pracy. Korzyści bezsporne. Oczekujemy spotkania u nas lub u nich.

8 marca.
Dzień lub Święto Kobiet, nazwa ma tu drugorzędne znaczenie. Kochamy nasze matki, babcie, nauczycielki, bez nich ludzkie życie traci aromat i urodę, wartość i sens, stąd nasz szacunek i miłość i niech już tak zostanie.

Szkolne medale dla weteranów, koncert z dedykacją - wzruszający, prawdziwy, szczery, piękne recytacje wierszy, chór śpiewał piosenki żołnierskie, które targały strunami duszy. Reemigranci z Jugosławii wraz z wyrazami wdzięczności i sercem ofiarowali dokumenty potwierdzające osobiste losy w dzikich górach Bośni. Ci ludzie przeżyli piekło na ziemi.

Konkurs “Kobieta w walce’     na wypracowanie o charakterze reporterskiego wywiadu z członkami własnej rodziny. Cenne nagrody funduje “Vitrocermin”.

Konkurs plastyczny “Droga dziecka do szkoły”. Laureaci : Paweł Labich, Małgorzata
Krucień i Dariusz Zawada.

9 marca 1977.
Goście z ‘Gazety Robotniczej’, wrocławskiego dziennika : red. Krystyna Tyszkowska i fotoreporter Tadeusz Szwed. Poemat o szkole ukaże się za kilka dni w numerze świątecznym.

Witraż morski na I piętrze doczekał się końca, dzieło Zygmunta Wydrycha. Teraz artysta zdobi wizerunkami historycznych godeł Państwa Polskiego okna sali “Białych Orłów” przy Izbie Pamięci na parterze.

Nasz wielki przyjaciel Tadeusz Płonka przekazuje skamieniały pień drzewa z epoki
karbońskiej do kolekcji zbiorów Muzeum Górniczego.

Z przyjemnością i niekłamaną satysfakcją czytamy kolejną informację o pracy i dorobku “Ósemki’ w tygodniku “Nowiny Jeleniogórskie”.

12 marca.
Dekoracja sztandaru szkoły złotą odznaką “Budowniczy Legnicko - Głogowskiego
Okręgu Miedziowego” z całym bogatym ceremoniałem.

19 marca 1977’
Otwarcie drugiej sali Muzeum Górniczego, tzw. Upadowej II, czyli skośnego chodnika położonego niżej od głównej sali. Kamienną rzeźbę górników pracujących w kopalni wykonał Zygmunt Wydrych. Delegacja z Lubina przywiozła górnicze suweniry, miała swój wielki dzień harcerska drużyna “Gwarków Dolnośląskich”, w imprezie uczestniczył    gospodarz miasta Wiesław Grzegorzyca.
Oto oryginalny tekst wpisu do kroniki naszego hojnego mecenasa i przyjaciela :
“Zobaczyłem w Bolesławcu szkołę XXI wieku ! O takiej  szkole myślał chyba S. Staszic mówiąc :
“Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.
I wreszcie pytanie retoryczne : ile szkół w Polsce chciałoby urządzić galerię obrazów
w swych korytarzach ?”
Nauczyciel geografii SP Nr 5
w Boguszowie - Gorcach
Tadeusz Płonka
Marzec 1977.
Wiosenny werdykt Kapituły ‘Orderu Uśmiechu” : ja i Zygmunt Wydrych zostajemy kawalerami tego dziecięcego odznaczenia. Komentarz w kronice :
- Jeszcze jeden Order Uśmiechu dla Bolesławca …

(‘Ordery Uśmiechu’ otrzymali jeszcze wyjątkowo zasłużeni dla naszej placówki oświatowej przyjaciele, mecenasi, sponsorzy i donatorzy ;
             Alfred Cholewiak - Dyrektor Zakładów Górniczych ‘Konrad’,
             Zygmunt Wydrych - niezmordowany malarz i dekorator, kamieniarz i murarz, prawdziwy ‘człowiek-orkiestra’, podejmujący się realizacji każdego zadania na rzecz dzieci i szkoły,
            Kapitan Żeglugi Wielkiej Tadeusz Kalicki, dowódca statków patronackich,
            Sekretarz Generalny ONZ dr Kurt Waldheim w Międzynarodowym Roku Dziecka,
            Prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow.
            Także ja sam - bez mojej wiedzy czy jakichkolwiek starań otrzymałem na wniosek wychowanków to zaszczytne odznaczenie. Nie doczekał się tego zmarły przed czasem wielki mecenas szkoły Teofil Grydyk i dyrektor PLO p. Gulbinowicz, chociaż dotarły do warszawskiej Kapituły nasze wnioski i rekomendacje dzieci pisane na kilkuset wyciętych z papieru sercach włożonych do olbrzymich ręcznie malowanych ceramicznych wazonów. To był jednak czas naszej pokojowej rewolucji ustrojowej i dorośli przestali zajmować się problemami najmłodszych obywateli Rzeczypospolitej. Ponieśliśmy niepowetowane straty, ale nasi przyjaciele pozostali wierni dzieciom i szkole. Przy tej okazji pogłębiliśmy znajomość koteryjnych układów i obrzydliwą wręcz prywatę w ferowaniu decyzji ludzi trzymających w swoim ręku nie tyle władzę, ile wyimaginowany przez siebie ‘rząd dusz’ - o czym napiszę w dalszej części kronikarskiego zapisu.)


Artykuł w “Żołnierzu Polskim” Nr 13/1977 pt. Historia żywa ...o Izbie Pamięci i szkole, który ilustrują dwie fotografie: Muzeum Górniczego i dekorowane 6 miedziowymi orłami drzwi do muzeum narodowych dziejów, które zaskakują swoim unikatowym wyglądem zwiedzających.
Wiosenny upominek zakładu opiekuńczego : Bolesławieckie Przedsiębiorstwo Budowlane udostępnia swoją pobliską świetlicę w “mrówkowcu” przy ul. Łukasiewicza wraz z zatrudnionym tu personelem i wyposażeniem dla potrzeb szkoły - zupełnie bezpłatnie. Korzystamy natychmiast z tej okazji.

Wojewódzka konferencja nauczycieli języka rosyjskiego w naszej Sali Przyjaźni Polsko - Radzieckiej im. płk. Aleksandra Iwaszkiewicza. Od nadmiaru eksponatów można tu dostać oczopląsu. Są to bezcenne pomoce naukowe i księgozbiór godny dużej biblioteki.

Wokół szkoły sadzimy róże i pachnące czeremchy. Tęsknimy za zapachem wiosny…

Okienny witraż w Izbie Pamięci, dzieło Zygmunta Wydrycha. Białe orły zdobią frontową ścianę szkoły jako symbol polskiej piastowskiej ojcowizny. Orły towarzyszą młodym w naszej szkole na każdym kroku, bo wychowanie patriotyczne stanowi hasło
każdego dnia. To już element stałej tradycji szkoły-pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego. To zobowiązanie na przyszłość w niekończącej się sztafecie pokoleń.

24 marca.
Wiosenna wizyta radzieckiej młodzieży ze Strachowa. Spacer po mieście, szukanie śladów wiosny, wyprawa nad rzekę Bóbr i topienie Marzanny. Dobra wspólna zabawa i wspólny podwieczorek w szkole.

26 marca.
Wizyta przyjaźni z Pirny /NRD/.Całodzienny bogaty program zwiedzania i wymiany doświadczeń. Mamy świetnych tłumaczy języka niemieckiego, zatem łatwo o zrozumienie i porozumienie.

Szkolny chór zajmuje I miejsce wśród szkół podstawowych i honorowe III miejsce po  chórach ze szkół średnich w Okręgowym Przeglądzie Szkolnych Zespołów Artystycznych w Jeleniej Górze. Zespół przygotowała do występów nauczycielka Emilia Gęsior.

Wieczór wspomnień i wzruszeń z udziałem bolesławieckich kombatantów : Jana Kuny, byłego partyzanta z gór Jugosławii, Anieli Dumy, sanitariuszki z tych samych okolic i płk. Antoniego Słockiego, żołnierza frontu wschodniego. To nasz głos protestu przeciwko wybrykom zachodnioniemieckich rewizjonistów. Bohaterowie czasu wojny otrzymują pamiątkowe szkolne medale, chusty, naręcza kwiatów. Nigdy dosyć historycznej prawdy z ust uczestników legendarnych już wydarzeń.

Uczennicy Bognie Mizgalskiej wręczam wraz z książką symboliczny proporczyk wojskowy za przepiękne wypracowanie w konkursie o Izbie Pamięci.

27 marca.
Uroczyste wręczenie dyplomów “Przyjaciel Szkoły” zakładom pracy, opiekunom szkoły
Bolesławieckiej Fabryce Fiolek i Ampułek “Polfa”,
Zakładom Poligraficznym,
Oddziałowi Państwowej Komunikacji Samochodowej,
Bolesławieckiemu Przedsiębiorstwu Budowlanemu,
Zakładom Górniczym “Konrad”,
Zjednoczeniu “Vitrocermin”,
Jednostce Wojskowej 43 55 A.

29 marca 1977.
Izbę Pamięci zwiedzają przewodniczący Samorządów Uczniowskich i Rad Internatów
Szkół Średnich woj, Jeleniogórskiego.

31 marca,
Zygmunt Wydrych ofiarowuje do zbiorów Muzeum Górniczego wykonaną przez siebie
rzeźbę “Górnik przy pracy” w miniaturowej kopalni węgla.

Poprzedniego dnia wizytowali szkołę dwaj kapitanowie statków “Transoceanu” ze Szczecina : Kpt. Ż. W. Stanisław Waszczuk z m/s “Wineta” i Kpt. Ż.W. z m/s “Buran”.
Bogaty ceremoniał, ciepła atmosfera, nowe eksponaty morskie. Słowem - wielkie, radosne i ważne święto i przeżycie.

2 kwietnia 1977.
Dziennikarz z poważnego jugosłowiańskiego pisma “Tanjug Polityke” trafia na trop regionalnych ciekawostek związanych z reemigrantami z południa Europy, zafascynowała go też po drodze nasza Tysiąclatka. Pisze duży artykuł, ale gazeta do nas nie dotarła. Treść informacji poznaliśmy z relacji innych ludzi.

3 kwietnia.
Medal dla kierownika miejscowego zakładu kamienia budowlanego Kazimierza Wójcika /Primi inter Pares/. Dzięki niemu możemy budować przy szkole pomniki żołnierskiej chwały bez środków finansowych.

Honorowa warta harcerska przed Izbą Pamięci z okazji obchodów tradycyjnego Miesiąca Pamięci Narodowej.

5 kwietnia 1977.
Na konferencji dyrektorów szkół naszego miasta dowiadujemy się, ze nasza placówka oświatowa jako   s z k o ł a    o t w a r t a    /jedna z dwu na Dolnym Śląsku/ została wytypowana do współpracy z warszawskim Instytutem Badań nad Młodzieżą.

Telefoniczna rozmowa z inicjatywy szkoły w Rychtalu na temat form współpracy i tworzenia Klubu Szkół - Imienniczek. W jej wyniku w maju organizujemy u nas sympozjum na temat patriotycznego wychowania młodzieży.

6 kwietnia.
Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Mamy dwa gabinety lekarskie, dwie pielęgniarki i
jednego lekarza-stomatologa. Zgodnie współpracujemy, stąd dużo serdeczności, podziękowań i kwiatów.
8 kwietnia 1977.
W czynie społecznym rozpoczynamy budowę pomnika Bohaterskich Obrońców Helu.
Otrzymujemy pomoc z zewnątrz, od zakładów  pracy. Z BZKB /Bolesławieckie Zakłady Kamienia Budowlanego / otrzymujemy materiał /Kazimierz Wójcik/, z Bolesławieckiego Przedsiębiorstwa Budowlanego trafia do nas cement/ Edward Świątek, Emilia Czajkowska/, rolę murarza przejmuje Zygmunt Wydrych.

Wiatr od morza przynosi wieści z m/s “Wineta” i zaproszenie kapitana Józefa Gala na majowe spotkanie z młodzieżą na pokładzie patronackiego statku.

9 kwietnia 1977 r.
Artykuł Krystyny Tyszkowskiej w Magazynie “Gazety Robotniczej” pt. “Z ciekawych dzieci wyrastają ciekawi ludzie”.Wzruszający, ciepły i piękny artykuł o szkole i jej wielorakim dorobku, trochę żenujące pochwały o szkolnej społeczności i jej pasjach.
Cudowny wiosenny upominek wrocławskiej dziennikarki.

15 kwietnia.
Dzień Kombatanta. Odwiedziny wielu przyjaciół, spotkania w klasach, uroczysty apel,
wyróżniamy Michała Bigosińskiego specjalnym dyplomem ręcznie malowanym na pergaminowym rulonie papieru.

Spotkanie laureatów konkursów w Klubie Neptuna. Dwa pierwsze miejsca w konkursie międzyszkolnym /recytatorskim/ zajęły Ewa Ochot i Grażyna Terlecka,
a Małgorzata Kołsut zajęła IV lokatę.
Laureaci innych konkursów międzyszkolnych : Beata Danilewicz, Małgorzata Smorąg
Grzegorz Potocki, Henryk Lachowski, Mariusz Góralski, Barbara Myjkowska, Mirosława Iwanowska i Barbara Kotwica.

Zespół nauczycieli, autorów uczniowskiego sukcesu : Regina Kasprzycka, Zuzanna Tatar, Maria Mazur, Eliza Józefczyk. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz